Prevence vzniku opruzenin
Kůže zarudne, svědí a bolí. Opruzení může vzniknout v celé oblasti kryté plenkami: hýždě, třísla, přirození, podbřišek. Pečujte proto důsledně o zadeček svého děťátka.
- Často dítě přebalujte, nenechávejte ho dlouho v mokrých plenách.
- Po každé stoličce jemně, ale pečlivě omyjte zadeček vodou a osušte. (Praktickou pomůckou k očistění zadečku na procházce a na cestách jsou vlhčené ubrousky. Některé děti však mohou dráždit.)
- Před zabalením do čisté plenky ošetřete zadeček tenkou vrstvou ochranné masti. Můžete si vybrat – např. Bepanthen mast, mast připravenou v lékárně či jiné. Výběru věnujte velkou pozornost!
Pro denní péči o zadeček je důležité, aby aplikovaná mast neobsahovala alergizující látky – konzervanty, parfémy. Masti se zinkem či dezinfekčními přísadami používáme především při léčbě už poškozené kůže, proto ke každodenní preventivní péči o zadeček děťátka jsou vhodnější přípravky bez zinku a alergizujících přísad.
Léčba opruzenin u miminek
Může se stát, že i při pečlivém ošetřování zadečku dojde k vytvoření mokvavých ložisek – opruzenin. Za takové situace nechte zadeček volně větrat , mokvavá místa můžete ošetřit genciánovou violetí a následně použít léčebné masti. Porada s lékařem je namístě. K podráždění zadečku může přispět i potravina nově zařazená do jídelníčku.
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3