Zdrojem esenciálních mastných kyselin, a mezi nimi i takzvaných LCP mastných kyselin, jsou v potravinách tuky. Vědci zabývající se úlohou mateřského mléka ve zdravém vývoji dítěte přicházejí neustále s novými poznatky, a tak dnes víme, že tuky se správným složením mastných kyselin mají důležitou roli i při vývoji dítěte.
Mateřské mléko, bohatý zdroj LCP mastných kyselin
Nejlepším zdrojem je samozřejmě mateřské mléko, které obsahuje mastné kyseliny v poměrech, jak je právě kojenec potřebuje. Metabolismus kojence si totiž na rozdíl od dospělých ještě nedokáže LCP mastné kyseliny (kyseliny omega 3 a omega 6) sám vytvářet. A právě tyto mastné kyseliny jsou nepostradatelné pro vývoj centrální nervové soustavy včetně mozku, zvláště pro rozvoj kognitivních (poznávacích) a motorických funkcí. Podstatné jsou i pro vývoj oční sítnice. Vědci porovnávali zrakové funkce u kojených dětí, kde mateřské mléko obsahuje LCP mastné kyseliny, a u dětí živených umělou stravou s nízkým obsahem LCP mastných kyselin. Kojené děti prokazovaly lepší zrakové funkce, projevil se tedy prokazatelný vliv LCP mastných kyselin na vývoj zraku.
Nepostradatelné jsou i pro tvorbu buněčných membrán a důležitou úlohu mají i ve vývoji a správné funkci imunity.
Všechny tyto benefity mají své opodstatnění. Má i vaše dítě dostatečné množství LCP mastných kyselin?
Má vaše děťátko dostatečné množství LCP mastných kyselin?
Pro kojence i batolata je na základě nových vědeckých výzkumů vyvinuta mléčná strava, která obsahuje ve větší míře právě tyto LCP mastné kyseliny, jichž je v organismu omezené množství, a které mají zásadní význam pro vývoj a zdraví dítěte. Proto vybírejte kojenecké a batolecí mléko opravdu svědomitě! Určitě neplatí, že jsou všechna mléka stejná.
* LCP=long chain polyunsaturated (=polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem)