Máte doma malého alergika? Pak se vám budou hodit informace o tom, jak o děti s alergií pečovat. U kojenců se nejčastěji vyskytuje potravinová alergie. Touto alergií trpí 8 % dětí do 3 let věku. Projevy jsou různé – od kožních projevů, trávicích potíží až po problémy s dýcháním.
Eliminační dieta
Nejdůležitější je, aby se miminko vyhýbalo kontaktům s alergeny. Jaké alergeny bude třeba minimalizovat záleží na tom, o jaký druh alergie se jedná.
Pokud má dítě alergii na kravské mléko, nepodávejte mu kravské, ovčí ani kozí (bůvolí či velbloudí) mléko ani standardní kojenecká či batolecí mléka. Stejně tak by nemělo dostávat sójové mléko – může vyvolat taktéž alergickou reakci.
Vyhýbejte se veškerým potravinám obsahujícím mléčnou bílkovinu. Pozor, mléko se vyskytuje i v řadě potravin, kde byste jej neočekávali.
Trvá alergie po celý život?
Během života se citlivost na alergeny mění. Některé alergie časem vymizí, jiné se mohou objevit. Pokud se potravinová alergie na mléko, vejce a několik dalších základní potravin projeví během prvního roku života dítěte, u 90 % dětí vymizí v předškolním věku. Až u 50 % těchto dětí se však bohužel objeví ve školním věku alergická rýma nebo astma.
Jak poznat, jestli potravinová alergie u dětí trvá? Nejprůkaznější je vrácení alergenu do stravy. Většina lékařů vám doporučí kolem prvního roku dítěte vyzkoušet, zda alergie nevymizela. Testování alergenů obvykle probíhá pod lékařským dohledem a s postupnými velmi malými dávkami.
Zkřížené alergie
To, že má vaše dítě alergii na mrkev, nevylučuje, že nebude mít alergii na pyly. Může za to takzvané zkřížení alergií, které vzniká na základě podobnosti alergenů. Co to znamená?
Pokud má váš potomek alergii na mrkev, je velká pravděpodobnost, že bude mít alergii i na pyl břízy a lísky. Proto bude lepší, když na procházku v přírodě vyrazíte s kočárkem až po odkvětu stromů. Kromě pylu a potravin bývají dále zkřížené tyto reakce:
- potraviny vzájemně,
- potravina a inhalační alergen (pyl, roztoči, plísně),
- latex a potravina (např. latex a banán).
Jak snížit riziko vzniku zkřížených reakcí?
- Alergika nevystavujte bytovým alergenům. Odstraňte koberce, závěsy, často stírejte prach. Pozor na plyšové hračky – často je perte nebo je nejprve dejte na pár hodin do mrazničky a pak vyperte.
- Sezení na rozkvetlé louce nebo pořízení zvířecího miláčka raději odložte.
- Vyměňte obyčejný prací prášek za hypoalergenní prací prostředek.
Léčba alergie patří do rukou lékaře!
Máte sebemenší podezření na alergii? Nejvhodnějším řešením je svěřit se do rukou odborníka. Úspěšnost léčby závisí i na kvalitě informací, které pediatrovi či alergologovi poskytnete. Lékař ocení záznamy o tom, co kdy dítě jedlo a kdy se projevila alergická reakce. Na základě vyšetření vám lékař doporučí vhodnou léčbu a dietní doporučení. Ke zmírnění nepříjemných potíží může předepsat protizánětlivé léky a antihistaminika. A na co se vás může lékař ptát?
- Jak dlouho potíže trvají?
- Za jak dlouho po jídle se alergie u dítěte objevují?
- Jaké jsou projevy alergie?
- Zda souvisí potíže s ročním obdobím?