Příprava na třetí dobu porodní začíná již v druhé době porodní při porodu hlavičky plodu, kdy porodní asistentka podá rodičce do loketní žíly injekci s látkou způsobující stažení dělohy (obvykle oxytocin). Smyslem jejího podání je urychlit po porodu plodu odloučení placenty a snížit tak krevní ztrátu (tomu se říká aktivní vedení třetí doby porodní ).
Co se děje ve třetí době porodní
Několik minut po porodu miminka žena často pocítí slabší kontrakci. Pokud je placenta již odloučená, je rodička vyzvána k zatlačení, při kterém se placenta i s plodovými obaly porodí. Tato část porodu již není zdaleka tak nepříjemná a bolestivá jako ty předchozí.
Porozená placenta musí být pečlivě zkontrolována, aby se potvrdilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo větší části plodových obalů.
Po porodu placenty vyšetří lékař nebo porodní asistentka rodičku pomocí gynekologických zrcadel, což umožní posoudit eventuální přítomnost a rozsah porodních poranění.
Šití porodních poranění
Zjištěná porodní poranění jsou znecitlivěna injekcí s anestetikem a poté v místní anestezii ošetřena. K šití jsou používány vstřebatelné materiály, které se za několik dní buď samy vstřebají, nebo stehy samy vypadnou.
První přiložení miminka
Pokud není porod ničím komplikován, je miminko již v této fázi porodu přiloženo k prsu maminky, tzv. prvnímu přiložení. Již samo dráždění prsní bradavky přispívá ke stažení dělohy, protože se z matčina podvěsku mozkového vyplaví její vlastní oxytocin. Časné přiložení miminka k prsu matky je zcela zásadní pro navázání jejich vzájemného co nejintenzivnějšího citového vztahu.
O předcházejících dobách čtěte: Co je první doba porodní , Co je druhá doba porodní a o poslední Co je čtvrtá doba porodní
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3