Jak se měří bazální teplota?
Měří se běžným digitálním teploměrem v ústech nebo zavedeným do pochvy, NE v podpaží! V současné době jsou na trhu i speciální vodotěsné digitální teploměry k měření bazální teploty s přesností měření na 2 desetinná místa (Rossmax TG 600, Geratherm, MT-B231F).Teploměr by měl být užíván stále stejný a také způsob měření by měl být neměnný po celou dobu cyklu. Teplota by se měla měřit vždy ve stejnou dobu.
Naměřené hodnoty je vhodné zaznamenávat do grafu - tyto grafy lze nalézt v menstruačních kalendářích od gynekologa. Každodenní sledování bazální teploty v průběhu cyklu nám umožní zjistit, zda a kdy proběhla ovulace, neboť bazální teplota je ovlivněna produkcí 2 typů hormonů - estrogenů a gestagenů ve vaječnících. Díky tomu se otevírá možnost zmapovat menstruační cyklus, zjistit plodné a neplodné dny a využít tohoto k účelu plánovaného otěhotnění nebo naopak k antikoncepci.
Hodnoty bazální teploty mohou být ovlivněny celkovým onemocněním organizmu, užíváním léků např. hormonů gestagenů, požitím alkoholu a také teplotou vnějšího prostředí.
Bazální teplota se v průběhu cyklu mění:
1. fáze cyklu (folikulární fáze) - od začátku menstruace do ovulace teplota je nízká okolo 36,5°C +- hodnoty jsou velmi individuální a stejně tak i délka této fáze cyklu 14 dnů +- pár dnů
2. fáze cyklu (luteální fáze) - od ovulace do začátku další menstruace teplota se skokem zvyšuje o 0,2 - 0,5°C vlivem zvýšené produkce hormonu progesteron (gestagenu) po ovulaci.
Před menstruací se teplota sníží, pokud nedojde ke snížení teploty, je vysoká pravděpodobnost, že je žena těhotná. Ovulace, tedy uvolnění vajíčka z obalu, probíhá v době nízkých teplot cca 1 - 2 dny před zvýšením teploty o minimálně 0,2°C. Platí pravidlo, tzv. pravidlo 3 po 6, že ovulace proběhla: bazální teplota ve 3 po sobě jdoucích dnech je stabilně vyšší než v 6 předchozích dnech.
Mohlo by vás zajímat: Příznaky těhotenství.