Některé ženy říkají, že přesně vědí, kdy ovulují – jejich tělo jim to řekne. Ovšem spousta žen ovuluje nepravidelně, takže je pak těžké „strefit se“. Žena totiž může otěhotnět jen v určité době mezi dvěma menstruacemi. Tato doba se dělí na tzv. plodné a neplodné dny.
Které dny jsou plodné?
Plodné období je poměrně krátký časový úsek, obyčejně je to 13. až 14. den od prvního dne poslední menstruace. V tomto období se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku, a této fázi se říká ovulace.
Ani pak není otěhotnění „jistá věc“. Vajíčko totiž musí být do 24 hodin po ovulaci oplodněno spermiemi. Spermie však mohou proniknout přes obaly vajíčka až 48 hodin po styku, což znamená, že nejvhodnější doba na početí je kolem 14. dne u 28denního menstruačního cyklu. Ale protože nejsme všichni stejní, i tyto dny se mohou u některých žen přicházet v jiný den cyklu.
Mohlo by vás zajímat: Příznaky těhotenství
Kdy otěhotním? Aneb jak dlouho trvá otěhotnět
Plodnost u mužů i u žen je na vrcholu kolem 24. roku života. Ze statistiky vyplývá, že z párů, které měly pravidelný nechráněný styk, 25 % žen otěhotní první měsíc, 60 % během půl roku, 75 % během devíti měsíců, 80 % během roku a 90 % během osmnácti měsíců.
4/5 párů tedy otěhotní do roka. Je tedy slušná šance, že se to povede do té doby i vám.
Měřte a zapisujte bazální teplotu
Pokud už nějaký ten měsíc s partnerem zkoušíte počít miminko a nejde to, zkuste si vést menstruační kalendář a měřit si tzv. bazální teplotu. To je tělesná teplota naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu, proto se měří ráno po probuzení, a to buď v pochvě, konečníku nebo ústech, podle toho, co je vám milejší. Měřit byste si ji měla vždy stejným teploměrem a minimálně 3 - 5 minut, a to každý den.
Hodnoty bazální teploty se mění podle fáze menstruačního cyklu, běžně je kolem 36,5°C, jeden až dva dny před ovulací mírně poklesne a pak vystoupí o 0,3 až 0,6 stupně. Dosahuje skoro 37°C, a to až do 26. dne cyklu.
Hodnoty, které naměříte, si zapisujte do menstruačního kalendáře. Toto pravidelné zapisování teploty vytvoří v průběhu menstruačního cyklu křivku, která má u zdravé ženy charakteristický průběh. Může svědčit i o tom, že k ovulaci dochází a otěhotnění by tedy nemělo nic bránit. Díky tomuto měření teploty můžete předem určit termín ovulace. Faktem ale je, že podle lékařů je tato metoda nepřesná a mnohem přesnější jsou tzv. močové ovulační testy.