Pláč dítěte patří k základním emocionálním projevům jeho života. V kojeneckém věku, kdy ještě schází možnost jiného hlasového projevu, je pláč významným komunikačním prostředkem s okolním prostředím. Naším předpokladem proto je, že pokud dítě pláče, tak mu něco schází nebo mu někdo nebo něco ubližuje (i když někdy může plakat bez zjevné příčiny).
Jak dítě uklidnit?
- Nejčastější reakcí matky na pláč dítěte je snaha je utišit blízkostí. Vyjmutí z postýlky a nošení v náručí dítě často uklidní a ono v matčině náručí usíná,
- není-li tomu tak, reaguje maminka většinou tak, že má dítě zřejmě hlad a pláčem se hlásí o krmení. Dítě se přiloží k prsu nebo nakrmí, uklidní se a vše je v pořádku,
- pokud důvodem k pláči nebyl ani hlad, přistupuje maminka k dalšímu kroku – dítě rozbalí a zhodnotí, zda potřeba suché pleny nebyla tím pravým důvodem pláče miminka,
- zvážíme, i zda děťátku nemůže být moc zima nebo teplo a zda ho neškrtí nebo neškrábe oblečení.
Vše je v pořádku a pláč nepolevil?
Pokud dítě stále pláče, začíná se maminka většinou zabývat myšlenkou, zda není nemocné a jak je má utišit. Pokud dítě nemá projevy nějaké nemoci, je nutné zvážit, zda příčinou pláče nemůže být jeho lehce nadmuté bříško. Nadměrná plynatost se může objevit například při nesprávné technice krmení.
Plynatost může potrápit
Zvláště při podání mléka z lahvičky, může dítě polykat s potravou větší množství vzduchu, což se následně projeví zvýšenou plynatostí. V těchto případech je nejlepší prevencí úprava techniky krmení (např. volba vhodné antikolikové lahvičky, správná velikost dírky v savičce atd.)
Dítěti dále pomáhají masáže, cvičení s nožkami, teplý obklad na bříško nebo tzv. rektální rourka zavedená do zadečku. Tuto rourku je možné zakoupit ve zdravotnických potřebách a opatrně, za použití mastičky, ji dítěti zavést do zadečku. Jinou možností je předpis přípravku určeného pro kojence se zvýšenou plynatostí a jeho podávání s každou dávkou potravy nebo přímo volba vhodného kojeneckého mléka na citlivé zažívání nebo koliky.
Zvýšená teplota
Pokud je dítě dále neklidné nebo pláče, měli bychom zjistit, zda nemá teplotu. Zvýšená teplota může být projevem nějaké počínající infekce. Zvláště v prvních měsících života dítěte bychom měli zvýšit pozornost a zvážit návštěvu lékaře.
Především pokud je dítě neklidné, pláče a opakovaně u něho zjišťujeme vysokou teplotu bez dalších klinických příznaků, měli bychom se obrátit na pediatra. Mohlo by se například jednat o infekci močových cest nebo jiné závažné onemocnění, které by případně vyžadovalo nějakou další terapii.
Rostoucí zoubek
U starších kojenců může být příčinou neklidu a pláče i rostoucí zoubek, který může vyvolat rovněž teplotu. Toto období ulehčíte svému dítěti užitím vhodných kousátek, která necháte zchladit v ledničce a dítě bude jeho pomocí zoubek prořezávat. Pláč a neklid dítěte se po prořezání zoubku zklidní a dítě se vrátí do obvyklého stavu pohody.
Uskřinutá kýla nebo zlomenina?
Příčinou neobvyklého pláče a neklidu může být i uskřinutá kýla nebo zlomenina.
Kosti kojence jsou velmi křehké a hrozí tak snadné nebezpečí jejich poranění. U dítěte si proto vždy všímáme jeho pohybové aktivity, rukou i nožiček. Všímáme si i jiných možných projevů nemoci tak, abychom vše mohli dobře interpretovat lékaři.