Mléko a mléčné výrobky v těhotenství

Mléko a mléčné výrobky představují jedinečný zdroj vápníku v době těhotenství. Přečtěte si, které mléčné výrobky jsou vhodné a které nikoliv.

 

Ačkoliv některé kultury mléko a mléčné výrobky nekonzumují, my si bez nich vyvážený jídelníček nedokážeme představit. Pro těhotnou ženu je důležité, že mají vysokou výživovou hodnotu, jsou zdrojem velmi kvalitních (plnohodnotných) bílkovin, vitamínů (zejména vitamínu D) a minerálních látek (vápník). Zejména jako zdroj vápníku jsou mléčné výrobky téměř nenahraditelné.

Které mléčné výrobky jsou nejvhodnější a proč?

1. Zakysané mléčné výrobky

Zakysané mléčné výrobky jsou lépe stravitelné pro nižší obsah mléčného cukru (laktózy) – mohou tak být vhodné i pro osoby, které trpí laktózovou intolerancí (někteří lidé ale netolerují laktózu vůbec a i po konzumaci zakysaných mléčných výrobků se u nich mohou objevovat potíže). V kyselém prostředí se navíc mnohem lépe využívá onen důležitý vápník. Zakysané mléčné výrobky navíc pozitivně působí na mikrofloru ve střevě.

2. Sýry a tvarohy

Tyto dobroty mají vysoký podíl dobře využitelného vápníku, významný obsah minerálních látek. O skvělém přísunu bílkoviny nemluvě! 

zapamatujte si

Pozor na sýry s vysokým obsahem tuků a soli, také na sýry plísňové (hermelín, niva), které je vhodné konzumovat jen výjimečně a v malém množství. Těhotné ženy by se měly zcela vyhnout sýrům vyrobeným z nepasterizovaného mléka. Pro doplnění vápníku také nejsou vhodné tavené sýry, které obsahují tavící soli s obsahem fosforu, jehož nadbytek brání vstřebávání vápníku.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x