Počátek výživy dítěte v nejranějším věku významně ovlivní jeho zdraví v dospělosti. Věda o nutričním programování - mezinárodně známá jako Early life Nutritional Programming – ENP - se zabývá tím, jak správný jídelníček matky v těhotenství a dítěte v prvních měsících a letech života pozitivně ovlivní budoucí zdraví dítěte. My vás nyní s touto vědou blíže seznámíme.
Spojitost mezi zdravím dítěte a zdravím jeho matky
Jak většina budoucích maminek ví, vyvážená a pestrá strava a péče o své zdraví během těhotenství připravuje miminku dobrý start do života. V minulých letech se ovšem ukázalo, že dopad maminčina zdravotního stavu a výživy na zdraví děťátka je mnohem zásadnější a dlouhodobější, než se dosud předpokládalo.
Desítky let studia různých nemocí ukázaly vědcům, že existují vazby mezi zdravotním stavem dětí v době porodu a jejich budoucím sklonem k srdečním chorobám a dalším zdravotním problémům v dospělosti.
Výzkumem a zpracováním informací od maminek a jejich dětí po celém světě vědci zjistili, že nevhodná výživa v raném věku značně přispívá k zdravotním problémům v dospělosti, ale i naopak. Pestrý jídelníček může mít pozitivní vliv do budoucna.
Epigenetika: Klíč ke zdraví dětí v dospělosti
Dítě má od svého početí dáno jedinečnou genetickou výbavu, která jej provází celý život.
Geny jsou stálé, ale jejich aktivita může být ovlivňována vnějším prostředím. Jednotlivé části genů mohou být podle potřeby „vypnuty“ či „zapnuty“. Tyto části, nazývané epigenomy, se vlivem vnějších vlivů vypínají a zapínají, a tím „aktivizují“ nebo „uspávají“ jednotlivé geny.
Aktivizace epigenů (tzv. epigenetická adaptace) nejvíce probíhá právě v raném vývoji dítěte – od početí po batolecí věk.
Nutriční programování se týká dítěte i maminky
Porozumění tomu, jaký efekt má výživa na buňky a orgány, je základem nutričního programování v raném věku.
Na základě několika desetiletí komplexního výzkumu a analýz výživy maminek a jejich dětí dnes nutriční programování v raném věku pomáhá maminkám správně jíst a nastavit tu správnou rovnováhu i v jídelníčku svého děťátka podle jeho aktuálních výživových potřeb, aby se správně vyvíjelo a bylo i v dospělosti co nejzdravější.