Jak na odříhnutí?
Po každém kojení či krmení necháme kojence v poloze pro odříhnutí. Miminko necháme v poloze pro odříhnutí 10 až 20 minut. Při odříhnutí dítě často trochu ublinkne. Buďte na to připraveni.
Když si do deseti minut neodříhne, nejspíše spolykalo málo vzduchu, takže ho v bříšku netlačí. Pokud bude dítě za chvíli znovu neklidné, můžeme zkusit odříhnutí znovu nebo mu můžeme dát znovu napít.
Polohy k odříhnutí
- Poloha přes rameno. Dítě spočívá svým trupem na naší hrudi. Rukou ho přidržujeme pod zadečkem, ale svou váhou spočívá na naší hrudi, tak aby se mu nezalamovalo bříško.
- Tváří v tvář. Abychom viděli děťátku do obličeje, můžeme si ho položit před sebe opřené zády o naše pokrčená předloktí. Palci obou rukou ho přidržujeme pod ramínky a zbývajícími prsty mu podepřeme hlavičku.
- K odříhnutí je vhodná také relaxační, úlevová poloha (tygřík). Dítě leží bříškem na předloktí naší ruky, kterou je držíme za stehno, záda jsou opřena o naše tělo a hlava je volně v našem loketním ohbí. Úlevová poloha pomůže zbavit děťátko bolestí bříška při nadýmání, kolice. Z této polohy si dítě snadno můžeme opřít o rameno, přidržet na hrudi ve svislé poloze nebo naklonit na klíně.
- Poloha na klíně přes koleno. Hlavičku podepřeme pod bradou.
- Několikaměsíčního kojence si můžeme k odříhnutí posadit na klín a přidržet mu záda nebo je možné přidržet dítě na klíně obličejem dolů.
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3