Ještě v nemocnici
Na oddělení šestinedělí probíhají každé ráno lékařské vizity, při kterých je kontrolováno zavinování dělohy, množství odcházejících očistků, hojení porodních poranění, možné problémy s prsy, a další.
Problémy po porodu
Poměrně častým steskem bývají bolestivé stahy dělohy po kojení. Je to dáno vyplavením oxytocinu, který tento stah způsobí. Bolesti bývají větší u žen, které vícekrát rodily, ale obvykle spolu s tím, jak se zavinuje děloha, do jednoho až dvou dnů ustoupí.
Co dodržovat v šestinedělí
Po dobu celého šestinedělí, ale zvláště v prvních dnech, je velice důležitá péče o pravidelné vyměšování. Nezbytná je také pečlivá hygiena, protože odcházející očistky jsou ideální živnou půdou pro nejrůznější bakterie, které mohou průběh šestinedělí zkomplikovat. Myslet na to je třeba zvláště po kojení, které vyvolá stah dělohy a odchod očistků, a po použití toalety. Vhodné je sprchování. Naopak koupel ve vaně je po dobu šestinedělí nevhodná.
Cvičení v šestinedělí
Velmi časně po porodu se lze začít věnovat poporodní gymnastice, která zpevní břišní svalstvo a svaly hráze a pánevního dna. To napomáhá i ke správnému zavinování dělohy. Časnou pohybovou aktivitou se předchází také tvorbě krevních sraženin (trombóze) v žilách dolních končetin. Tipy na konkrétní cviky vhodné jako cvičení po porodu najdete v našem článku: Cvičení po porodu.
Kdy může jít rodička s dítětem domů?
Propuštění z nemocnice přichází v úvahu obvykle třetí až čtvrtý den po přirozeném vaginálním porodu, po císařském řezu se minimální délka pobytu v nemocnici pohybuje okolo šesti dní. Vždy však záleží na konkrétní situaci a rozhodnutí, zda maminka po porodu již může být propuštěna domů, leží plně na lékaři, který provádí ranní vizitu na oddělení.
Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3