Co se děje uvnitř vašeho těla?
Jakmile vstoupíte do 2. trimestru, vaše hormony se stabilizují a sama pocítíte, že máte více energie. Tyto hormony mohou mít některé vítané účinky. Vaše vlasy mohou vypadat silnější a lesklejší, vaše nehty budou pevnější, nebudou se lámat a budou také rychleji růst. V tomto období také obvykle mizí ranní nevolnost, takže můžete začít konzumovat mnohem více zdravých potravin a také si znovu začít užívat cvičení. Cvičení rozproudí krev a zlepší vaši fyzickou kondici, což mimo jiné zvýší i pravděpodobnost úspěšného porodu.
Sport v těhotenství
Změny v těhotenství nebrání pravidelné sportovní činnosti. Sport je dokonce účinnou terapií na bolesti zad či zácpu, která se může v tomto období objevit. Cvičení je pouze nutné přizpůsobit rostoucímu bříšku a vašemu stavu. Nejlepší je poradit se s ošetřujícím lékařem, který vám doporučí, které fyzické aktivity jsou pro vás vhodné. Než začnete s něčím, co jste ještě nikdy nedělala, raději se také poraďte.
- Pro těhotenské cvičení platí, že byste nikdy neměla cvičit do úplného vyčerpání. Při sportu by se vám nemělo „zatmět“ před očima a ani by nemělo docházet k prochlazení a provlhnutí (hrozí zánět močových cest). Nesmíte se vystavovat riziku pádu a úrazu (např. při lyžování) a podobně.
- A jaké sporty jsou vhodné? Ideální aktivitou ve 2. a 3. trimestru je těhotenská jóga . Na rozdíl od klasické jógy je prenatální jóga přizpůsobena vašemu stavu a zároveň poskytuje skvělou přípravu k porodu. Vhodné je kombinovat cviky, které budují pevnost a pružnost, s cviky, které se zaměřují na relaxační a dýchací techniky.
Další těhotenskou obtíží, která váš jistě potká, je pálení žáhy. Příčinami pálení žáhy na začátku těhotenství je jednak progesteron, jehož vysoké těhotenské hladiny vedou k povolení žaludečního svěrače s následným návratem obsahu žaludku do jícnu, a jednak zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu, který se tvoří v placentě. Pálení žáhy v pozdní fázi těhotenství pak ještě zhoršuje rostoucí děloha, která vede ke změně uložení žaludku a ke snížení pohyblivosti žaludku.
Jak se vyhnout pálení žáhy?
- Hodně pijte mezi jídly, ale nepijte zároveň s jídlem.
- Jezte menší, snadno stravitelné porce.
- Vše, co dáte do úst, dobře rozkousejte.
- Vyhněte se kořeněným jídlům, citrusům, kávě, čokoládě, syrové zelenině a perlivým nápojům.
- Spěte s mírně podepřenou hlavou.
- Večeřte nejpozději tři hodiny před spaním, aby se jídlo stačilo strávit.
Vývoj vašeho dítěte ve 14. týdnu těhotenství
Děťátko je nyní asi 9 cm dlouhé. Jeho plíce jsou vyvinuty tak, aby mohly v praxi plnit svou úlohu, ale jejich zásobování nyní probíhá přes placentu a pupeční šňůru . V této fázi srdce dítěte pumpuje každý den několik litrů krve do těla. Jeho další orgány pracují, na rukách a nohách rostou nehty, pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Začíná pracovat nervový systém.
Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví
Živiny, které vaše dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, ovlivňují významně i to, jak budou jeho buňky naprogramovány do budoucna. Tyto znalosti tvoří základ nutričního programování v raném věku, které vás provede nejvhodnější stravou v tom kterém období dětského vývoje.