Co se děje uvnitř vašeho těla?
Možná už ve 14. týdnu těhotenství zjistíte, že stále posmrkáváte, více sliníte nebo se potíte více, než je obvyklé. To je důsledek zvýšeného objemu tekutin v těle. Můžete také krvácet z nosu nebo dásní - i to je naprosto běžné. Během těhotenství je váš imunitní systém přirozeně potlačen ve prospěch rostoucího plodu, takže můžete být více náchylná k nachlazení a infekcím. Proto dbejte na prevenci!
Snažte se, abyste neonemocněla. Pokud se tak ale stane, zeptejte se svého lékaře, jaké léky můžete volně užívat, aniž byste ohrozila své dítě.
V této době můžete také občas pociťovat problémy s koncentrací. I to je normální. Některé výzkumy totiž naznačují, že v těhotenství mění mozek velikost a dochází k ovlivňování jeho normální funkce.
Vývoj vašeho dítěte v 15. týdnu těhotenství
Miminko v bříšku je nyní dlouhé asi 10-11 cm, nohy jsou delší než ruce a kosti nadále tvrdnou. Dítěti začíná růst obočí a na těle má lanugo ( jemné chmýří ). Kůže je ještě velmi tenká a transparentní, takže jsou vidět cévy. Uši jsou téměř u konce vývoje, v mozku ale nejsou ještě vyvinuta centra sluchu, takže dítě ještě není schopné rozeznat různé zvuky od sebe. Vyvíjejí se chuťové pohárky a dítě dokáže měnit výraz svého obličeje. Plíce už pracují a dítě vdechuje a vydechuje plodovou vodu.
Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví
Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které můžete využít pro lepší péči o zdraví vašeho dítěte nyní i v dospělosti.