7 nápadů na jarní aktivity s dětmi

Jarní bunda místo těžkého kabátu. První sněženky a petrklíče. Farmářské trhy. Zima konečně předala žezlo svému nástupci. Taky máte pocit, že  jarní energie zaplavila s největší razancí hlavně děti? Pojďme ji nasměrovat do zábavných aktivit, které spojí pohyb, tvořivost i objevování světa kolem nás. Připravili jsme pro vás sedm tipů, jak si s těmi nejmenšími užít jarní dny naplno. 

Sázení květin a bylinek 

Znáte lepší čas pro zahradničení? My ne. Založte si s dětmi malou zahrádku nebo truhlík na parapetu. Můžete sázet bylinky, rajčátka nebo květiny, ale nejlepší volbou jsou semínka řeřichy, fazolí, salátů nebo ředkviček, protože u nich pozorujeme rychlé výsledky. 

Děti se naučí pečovat o rostlinky a radovat se z toho, jak rostou. Dojde-li na sklizeň, přesvědčí se o tom, že plody vlastní práce chutnají nejlépe! TIP: Pokud vaše ratolesti v práci s hlínou našly zalíbení, koukněte po speciálním náčiní pro děti, které skvěle padne do jejich malých ruček. 

Jarní procházka s bingem 

Vydejte se za jarním dobrodružstvím do přírody. Hledejte kvetoucí rostliny, pozorujte ptáky nebo sbírejte zajímavé kamínky. Pro větší zábavu vytvořte "jarní bingo" – obrázkový seznam předmětů, které mají malí průzkumníci najít. Sedmikráska, šnečí ulita, větev ve tvaru písmene Y… namixujte běžně dostupné i vzácnější poklady, to udrží motivaci účastníků na správné úrovni! 

Solná terapie pro děti 

Vytrvalý déšť vám kazí plány? Schovejte se před ním do solné jeskyně. Je to nejen příjemná relaxace (určená všem věkovým kategoriím), ale také skvělá podpora imunity. Vdechování mikročástic s obsahem sodíku, vápníku a hořčíku pomáhá dýchacím cestám a pomáhá při alergiích či častých nachlazeních. 

I když ze suché soli nejdou stavět klasické bábovičky, děti si se sypkou solí báječně vyhrají. Na českém trhu se navíc objevují první haloterapeutické herny zaměřené přímo na děti, kde v místnosti se solí najdete třeba klouzačku, balanční kameny a další hračky. 

Spanilá jízda 

Po zimní pauze je čas oprášit odrážedla, kola nebo koloběžky a vydat se na projížďku. Najděte bezpečnou cyklostezku nebo vyrazte na dopravní hřiště. Jejich mapu najdete na stránkách BESIPu. 

Piknik v trávě 

Stačí deka, koš s dobrotami a pěkné místo v parku nebo na zahradě. Děti mohou pomoci s přípravou jídla – nakrájet ovoce, asistovat při přípravách sendviče nebo naplnit lahvičky s pitím. A vy zkuste zavolat přátelům, jestli se nechtějí přidat. Společně chytání paprsků a lelků zní neodolatelně! 

Jaro přináší čerstvý vítr nejen do přírody, ale i do naší podnikavosti. Tak vyrazte ven a užijte si příjemné teploty se svými nejmenšími! 

Bublifuková mánie 

Foukání a praskání bublin je vděčná aktivita pro každé roční období, ale na čerstvém vzduchu si ji můžete vychutnat bez obav ze skvrn na zemi a nábytku. Pořiďte dětem bublifuk nebo si vyrobte vlastní z jaru a vody. Vyzkoušejte triky pouličních umělců a s pomocí provázkového bublifuku se pokuste o obří bubliny. TIP: Unaveným rodičům doporučujeme automatický bublifuk na baterky nebo s napájením ze sítě. Šetřete dechem a užijte si chvilku klidu. 

Malování křídami na zem 

Poslední rada, jak vylákat malé neposedy ven (nebo jinam než na přeplněné dětské hřiště). Stačí kyblík kříd na chodník a kus šedivého asfaltu. Proměňte se v streetartové umělce a kreslete společně s dětmi. Navrhněte, že se budete v malování střídat, a navazujte na svoje nápady. Kolektivní dílo pak vyfoťte, vzpomínku příležitostně vytiskněte a přidejte k ostatním výkresům. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 9:00 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x