Kdy se alergie objevuje?
Prakticky veškerá ABKM vzniká ještě v prvním roce života – hovoří se o 95 % všech ABKM bez ohledu na poctivé kojení. Většinou ustupuje do cca 3 let věku (až u 90 % dětí) a děti poté tolerují kravské mléko bez obtíží. U některých kojenců s ABKM se může projevit při zavádění nemléčných příkrmů alergie i na další potraviny.
ABKM se může (ale nemusí) projevit bezprostředně po prvním kontaktu s antigenem – bílkovinou kravského mléka. Důležitá je skutečnost, že se tento antigen dostává již do mateřského mléka, pokud kojící maminka konzumuje mléčné produkty. Z toho vyplývá, že se první projevy mohou objevit do doby krátce po porodu, výjimečně již do druhého týdne po narození. Nicméně obvyklou dobou prvních obtíží s ABKM je 2. – 3. měsíc věku i u plně kojeného dítěte.
Klasické projevy ABKM se ale mohou posunout až k první nabídce standardní kojenecké mléčné výživy (kojenecká mléka, mléčné kaše, první lžička jogurtu apod.), což může být hluboko v druhém půlroce života.
Projevy alergie na bílkovinu kravského mléka
Projevy mohou být různé od celkových až po orgánové – kožní, trávicí, respirační. Skutečná ABKM se obvykle projeví těmito kožními a trávicími příznaky:
- akutní či chronický ekzém
- ublinkávání
- zvracení
- průjmy či naopak zácpa
- koliky, krev ve stolici
Nesmíme ale zapomínat i na méně specifické obtíže, jako je neklid, poruchy spánku, neprospívání, chudokrevnost. Uvedené příznaky se často mohou i kombinovat.
Uvádí se, že pokud kojenec snáší kontakt s bílkovinou kravského mléka déle než čtvrt roku, ať již po narození, nebo až po zavedení prvních mléčných produktů, je rozvoj ABKM méně pravděpodobný.
Diagnostika patří do rukou lékaře
Výše uvedené příznaky nemusí být vždy jednoznačně projevem ABKM (např. průjem a zvracení může signalizovat i akutní zánět žaludku nebo střeva). Alergii musí lékař potvrdit eliminačním testem – vysazením, resp. vyloučením (eliminací) podezřelé potraviny. Pokud se jedná o ABKM, dojde k ústupu projevů alergie v optimálním případě do 3 dnů (kopřivka, zvracení, kolika, krev ve stolici, dušnost), ale v některých případech až v odstupu několika týdnů (ekzém, hleno-krvavé průjmy).
Zdroj: JIMRAMOVSKÝ, František a Martin FUCHS. Kojení a začátky s výživou: Průvodce výživou v prvním roce života. 2011.