Vyšetření v těhotenství – 36.tt až 40.tt

Porod se už blíží a vás čekají vyšetření, která budou od 36. týdne těhotenství prováděna každý týden. Jedním z nich je kardiotokografie.

Doctor examining a pregnant woman

Každý týden kontrola

Od 9. lunárního měsíce navštěvuje těhotná prenatalní poradnu každý týden. Budoucí maminky v tuto dobu přechází do poradny v porodnici, kde plánují rodit. Pravidelně je natáčen kardiotokografický záznam (monitor, kardiotokograf, CTG, KTG), kterým se hodnotí srdeční ozvy plodu a děložní činnost.

Mohlo by vás také zajímat: Kdy jet do porodnice?

Kardiotokografie

Smyslem vyšetření je zhodnotit stav plodu v děloze a eventuální přítomnost a charakter děložních stahů. Toto hodnocení vychází z typického tvaru zapisovaných křivek.

Vlastní vyšetření probíhá tak, že po přiložení sond na břicho těhotné ženy a jejich upevnění speciálními gumovými pásy přístroj zaznamenává srdeční frekvenci plodu a aktivitu dělohy. Horní křivka zobrazuje srdeční ozvy plodu, spodní křivka pak činnost dělohy. Vyšetření trvá 20 minut. Během vyšetření je žena v polosedě nebo vleže většinou na boku. Vyšetření je nebolestivé, nemá žádné vedlejší účinky a ani nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x