Dítě a pes: mají batolata žijící se zvířaty méně alergií?

Myslíte si, že domácí mazlíček v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergií a že jedině přehnanou čistotou docílíte vyšší imunity? Opak je pravdou!

Zvire v domacnosti alergie na psa

Ještě nedávno mnohé maminky věřily, že když bude jejich dítě vyrůstat v naprosté čistotě, bude zdravější. Dnes už to ale neplatí. Sterilní prostředí imunitu nezlepšuje, ale spíše jí škodí. Imunitní systém totiž potřebuje trénovat, aby se rozvíjel a posiloval. Čistota má svůj význam, ale nic se nemá přehánět.

Jak se imunitní systém „učí“

Imunitní systém se musí učit a to je možné jedině tehdy, když přichází do kontaktu s nejrůznějšími látkami z okolního prostředí, jako je prach, bakterie, viry apod. Někdy si vůbec nevšimneme, že se imunitní systém brání proti choroboplodným zárodkům – na dítěti nejsou patrné příznaky nemoci. Ostatně i u dospělých proběhne 95 % všech infekcí nepozorovaně.

Dítě si musí zvykat na to, že svět kolem něj není dokonalý, a to proto, aby se buňky imunitního systému naučily rozlišovat mezi tím, co je prospěšné, a tím, co je škodlivé.


Co doporučují odborníci?

  • Dítě neizolujte a nechte ho odmalička hrát si s ostatními dětmi a v rozumné míře přicházet do kontaktu s běžnou špínou, pískem, blátem a podobně.
  • Nechte dítě, ať si hraje venku za každého počasí, dovolte mu, ať zkoumá kamínky a hlínu a neřešte, když mu čas od času něco spadne na zem (čím více takových běžných kontaktů proběhne, tím více látek si imunitní systém zapamatuje a bude pak odolnější).


Co se ale stane, když se kolem miminka nevyskytuje žádný „studijní materiál“, když je všechno čisťounké a nikde ani smítko, ani jediný choroboplodný zárodek? Odborníci zjistili, že v takových případech se imunitní systém začíná také vehementně bránit, ale často vůči neškodným věcem, jako je domácí prach, oříšky nebo kočičí chlupy. Tuto „hygienickou teorii vzniku alergií“ se lékaři v uplynulých letech snažili ověřit četnými studiemi.

To, že je na ní něco pravdy, ověřila studie, v jejímž rámci lékaři sledovali 2500 dětí z Německa, Rakouska a Švýcarska, které se narodily na venkově. Nežily v tak čistém prostředí jako městské děti, většina z nich od nejranějšího věku přicházela do styku s domácími zvířaty a trávila hodně času venku. Bylo zjištěno, že u nich hrozí mnohem nižší riziko vzniku pylových alergií a astmatu než je evropský průměr. Platí to ale pouze pro děti, které v tomto prostředí žily od narození.

Batole a zvířátko

Podobně funguje vztah imunity a domácích zvířat. Řada studií totiž prokázala, že děti vyrůstající ve společné domácnosti se psy nebo kočkami, mají méně dýchacích potíží a lepší imunitu. Díky tomu se u nich snižuje až o 50%1 riziko vzniku alergií, astmatu apod. Jasně se tak opět ukazuje, že s čím se dětský organismus setká během prvního roku života, to má významný vliv na jeho zdraví v budoucím životě.

Nezapomínejte ani na výživu

K posilování imunity kromě kontaktů s vnějším světem poslouží i nadále vyvážená a zdravá strava. Jídelníček by měl splňovat veškeré nutriční nároky rostoucího batolecího organismu, takže by v něm neměla chybět zelenina, ovoce, cereálie, speciální batolecí strava, jejíž receptura je inspirována složením a příznivými účinky mateřského mléka. Například batolecí mléka, která zajišťují dětem každodenní přísun energie, bílkovin a vápníku a další důležité látky.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 8:30 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x