Jak s dětmi lépe zvládnout přechod na letní čas?

Pro některé z nás je velmi náročný, jiní ho sotva zaznamenají. Příchod jara provází nejen oteplení a cvrlikání ptáčků, ale také nepopulární posun času. Ukrojíme si hodinu z odpočinku v posteli (čemuž obvykle netleskáme, pokud se naše děťátko zrovna nenachází v náročné vývojové fázi, kdy pro nás jsou noci spíše za trest). Po přechodu na letní čas rána trochu ztmavnou, večery na hřištích se příjemně protáhnou.  

 

Co je pro dospělého otázka několika ospalých rán, to umí citlivé vnitřní hodiny našich dětí pěkně “rozbít”. Problémy se spánkem ovlivňují jejich náladu, bolesti hlavy i imunitu. Co můžeme udělat pro to, aby se naše zlatíčka snáze naladila na letní čas bez zbytečných slz? Přinášíme vám 5 praktických tipů, jak jejich režim přizpůsobit tak, aby přetočení hodinových ručiček z druhé na třetí skoro nepostřehla. 

1. S předstihem posuňte čas večerních rituálů 

Místo náhlého skoku zkuste týden před změnou času posouvat večerní režim – večeři, koupání i uspávání – každý den o 10 až 15 minut dříve. Díky tomu si dětský organismus na nový čas zvykne postupně a přechod nebude tak prudký. 

2. Pusťte si do peřin ranní světlo 

Dětské tělo se řídí světlem – ranní slunce pomáhá nastavit biorytmy a večerní tma signalizuje čas na spánek. Po změně času proto zkuste ráno pustit do místnosti co nejvíc přirozeného světla nebo se s dětmi hned po probuzení jít projít ven. Jejich těla se rychleji adaptují na nový režim. 

3. Pozor na modré světlo před spaním 

Modré světlo z obrazovek (tabletů, telefonů, televizí) může potlačovat produkci melatoninu – hormonu spánku. Minimálně hodinu před spaním omezte sledování pohádek a věnujte se společnému čtení nebo klidné hře. Také zatáhněte závěsy, ať děti nedráždí ani světlo pouliční lampy. 

4. Pohyb a čerstvý vzduch 

Dostatek pohybu během dne pomáhá dětem lépe usnout a spát klidněji. Pokud vám to rodinné plány umožňují, zařaďte do programu výživnou odpolední procházku nebo pobyt venku, aby děti využily přirozenou únavu k snadnějšímu usínání. To je důležité zejména u předškoláků a školáků, kteří potřebují další den podávat stabilní výkon. 

5. Zkuste si nestěžovat na posun času před dětmi 

Poslední tip je hlavně pro rodiče starších dětí. Pamatujte, že vy jste pro své děti tím největším vzorem. Pokud zkusíte vnímat změnu času s klidem, pravděpodobně ji i vaše děti přijmou s větším nadhledem. Když uslyší, že si na posun opakovaně stěžujete, budou mít tendenci převzít váš negativní postoj. 

Držíme palce, ať vaší rodině změna času nezavaří, a přejeme spoustu slunečných jarních dnů. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte se s naší poradnou odborníků

Potřebujete radu? Spojte se s námi. Pomůžeme vám s otázkami týkajících se těhotenství, mateřství, rodičovství nebo výživy dětí.

Na vaše dotazy jsme připraveni odpovídat každý všední den od 9:00 do 16:00.

Důležité upozornění

Pro výživu novorozenců a kojenců je nejpřirozenější a nejvýhodnější stravou, zastoupením a kvalitou živin, mateřské mléko. Kojenecká výživa by měla být používána jen na základě doporučení lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy lidí, farmacie nebo péče o matku a dítě. Světová zdravotnická organizace doporučuje výhradné kojení do 6 měsíců věku dítěte, a pokud je to možné, pokračovat v kojení až do dvou let věku dítěte. Vždy mějte na paměti, že rozhodnutí přestat kojit může být nevratné. Přechod na kojeneckou výživu má i zvýšené finanční a sociální dopady oproti kojení. Pro zdraví kojence je důležité důsledné dodržovat doporučený postup přípravy, dávkování a použití kojenecké výživy uvedený na obale. Způsob použití a další informace na obalech. Batolecí mléka, příkrmy, kaše a sušenky mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy dítěte. Potraviny pro zvláštní výživu. 

x