Kojení a nástup menstruace
Obecně platí:
- Pro pro udržení hladiny prolaktinu s minimálními výkyvy je dobré kojit 5x denně po dobu 65 minut celkem (tedy cca 5x15 min).
- Při nižší frekvenci a intensitě kojení dochází k poklesu produkce prolaktinu a k vzestupu tvorby estrogenů, které jsou následně zodpovědné za nárůst sliznice děložní a menstruaci.
- Plné kojení tedy oddaluje nástup menstruace, ale určité procento maminek má menstruaci i během plného kojení. Nástup první menstruace je velmi individuální - obvykle mezi 6 týdny po porodu až 24 měsíci po porodu – průměrně kolem 14. měsíce po porodu.
Menstruace a mateřské mléko
Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka i změnit jeho chuť a dítě pak může dočasně mléko odmítat, je neklidné a odtahuje se od prsu.
Toto období je nutno trpělivě přečkat, miminko rozhodně nestrádá, a jakmile hlad zvítězí nad pocity, opět se k prsu přisaje.
První menstruace po porodu
Příchod první menstruace po porodu neovlivňuje jen intensita a frekvence kojení, ale mnoho dalších faktorů - např. výživa u maminky, životní styl, psychické faktory.
V každém těhotenství u stejné maminky je nastavena jiná hormonální situace, a proto každé kojení je jiné i nástup a intensita první menstruace je jiná. Např. po porodu prvního dítěte maminka kojí 1,5 roku a menstruuje až 6 týdnů po odstavení miminka, po porodu druhého dítěte kojí 4 měsíce a menstruace přijde po skončení šestinedělí. Na tomto modelu není nic neobvyklého.
Menstruace a ovulace
Nástup menstruace ještě neznamená i nástup ovulace (uvolnění zralého vajíčka z vaječníku). K ovulaci může dojít i bez menstruace při kolísání hladin prolaktinu.
Menstruace, lépe řečeno krvácení, ještě nemusí znamenat ovulační cyklus (plodný cyklus). Mnohé krvácení, obzvláště nepravidelné krvácení u kojící maminky, může nastat v anovulačním cyklu (cyklu bez uvolnění vajíčka).
V době kojení je tedy vše jinak, než jsme zvyklí, i pochody v našem těle nedodržují jinak neměnná pravidla.
V této době je tedy, více než kdy jindy, nutno dbát na životosprávu, hodně odpočívat a snažit se dohnat spánkové deficity z noci v průběhu dne. Je dobré provést výběr vhodné antikoncepce na dobu kojení po poradě s vaším gynekologem a to jak v době, kdy se ještě menstruace nedostavila, nebo je nepravidelná či pravidelná.