Má-li vaše dítě potravinovou alergii , opatrnosti při nakupování hotových potravinářských výrobků není nikdy dost. Na první pohled se může zdát, že detailně zkontrolovat každou etiketu je dosti nereálné, brzy si však zvyknete, a podrobné seznamování s obsahem a složením se stane přirozenou součástí vašeho života.
Označení potravin
Důsledné označování potravin a jednotlivých výrobků usnadňuje spotřebitelům výběr. Evropské zákonodárství v tomto směru zavazuje výrobce jasně uvádět na obalech svých produktů všechny ingredience tak, aby bylo v případě potřeby možno určit, zda obsahují ty či ony alergeny – a následně se jim vyhnout.
Podle platného zákonodárství jsou tedy výrobci povinni uvádět na svých produktech případný obsah 14 základních potravinových alergenů , k nimž patří:
- obiloviny (gluten),
- vejce,
- mléko,
- ryby, korýši a měkkýši,
- sója a lupina,
- sezamová semínka, arašídy a všechny ostatní ořechy,
- celer,
- hořčice,
- a oxid siřičitý.
Obsah těchto alergenů se uvádí za předpokladu, že jejich množství přesahuje normu 10 mg/kg ať již v konečném výrobku nebo v jeho libovolném polotovaru v jakékoli fázi výroby.
Celá řada potravinových obalů, například snídaňových cereálií, sušenek nebo oříšků, však často nese ještě další informaci, a to upozornění, že výrobek „může obsahovat stopy“ nebo „může obsahovat stopové množství“ těchto alergenů. Samozřejmě zdaleka ne všechny tyto produkty budou vhodné pro nejmenší děti, nicméně jakmile bude Vaše dítě připraveno na příkrm či přesnídávku, měla byste rozhodnout, jaký příkrm či přesnídávku pro něj v tomto případě zvolit.
Postup při výživě dětí s rizikem vzniku alergie a alergiky
Pokud chcete vašemu děťátku zajistit bezpečnou ochranu proti alergiím, měla byste jej kojit. Plné kojení by mělo pokračovat bez nemléčného příkrmu až do ukončeného 6. měsíce. Alergie na kravské mléko u plně kojených dětí není bohužel vůbec vzácná, a pokud se projeví, bude kojící maminka muset dodržovat striktní bezmléčnou dietu a vynechat pro jistotu i vysoce alergizující ořechy a vejce. V tomto případě je třeba hlídat celkový příjem bílkoviny ve stravě maminky.
Při prokázané alergii na kravské mléko se používá speciální kojenecké mléko s významně redukovanou alergenicitou. Toto mléko vám doporučí váš dětský lékař, nebo lékař – specialista.