Co jsou srůsty?
Jedná se nejčastěji o blanitá spojení mezi hladkými tkáněmi jednotlivých orgánů v dutině břišní, až vazivové pevné pruhy v dutině břišní a malé pánvi, která vznikají v průběhu časného hojení po každé operaci.
Většina srůstů po operacích není provázena žádnými komplikacemi, a proto o nich vůbec nevíme.
Jaké komplikace mohou srůsty způsobit
Srůsty však mohou být příčinou i mnoha nesnází. Mohou vést k bolestem v podbřišku bez objektivní příčiny, bolestem při styku a menstruaci, mohou způsobit poruchy vyprazdňování až neprůchodnost střev .
Jsou jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti či vzniku mimoděložního těhotenství. Srůsty mohou komplikovat další porod císařským řezem či jiné operace v malé pánvi tím, že znesnadňuji operatérovi přístup k orgánu, který má být operován.
Prevence vzniku srůstů
Šetrná operační technika, trpělivé a pečlivé ošetření sebemenšího krvácení v průběhu operace, výplach dutiny břišní vlažným sterilním fyziologickým roztokem po skončení operace před uzavřením dutiny břišní či aplikace protisrůstového gelu, který se přirozeně vstřebá do týdne po operaci - to je vše, co lze v rámci prevence vzniku srůstů udělat při operaci.
Jak se provádí diagnostika
Diagnostika srůstů je opět pouze operační. Srůsty nelze diagnostikovat ultrazvukovým, ani jiným radiodiagnostickým způsobem (RTG, CT, MR).
Provádí se diagnostická laparoskopie, kdy při zjištění srůstů v malé pánvi či dutině břišní je v témže kroku laparoskopicky přistoupeno k rozrušení srůstů.
Metody léčby srůstů
Léčba je tedy výhradně operační, většinou laparoskopická .
Srůsty jsou rozrušeny a krvácení ošetřeno koagulací. Přesto i takovéto šetrné operační přístupy zanechávají srůsty nové.
Toto je vždy nutno uvážit při rozhodování o operačním odstranění srůstů. Jednoznačně je vhodné pouze u závažných komplikací, způsobených srůsty.
Zjistěte v dálším článku, jak správně pečovat o jizvu po císařském řezu.