Infekce toxoplazmózou probíhá u 95 % nakažených skrytě (latentně), bez příznaků nebo jen s mírnými příznaky chřipkového charakteru:
Prvok napadá všechny buňky v těle vyjma červených krvinek. Především napadá buňky nervové soustavy a oka. Tato fáze primoinfekce (po proniknutí infekce do organizmu) přechází do latentní formy, která v těle přetrvává několik měsíců i celý život. K reaktivaci infekce může dojít při oslabení imunitního systému, např. léčbou cytostatiky, po transplantaci, při HIV pozitivitě.
Dalšími projevy jsou těžké zápaly plic a záněty srdečního svalu.
Toxoplazmóza v těhotenství
v 1. trimestru a 2. trimestru těhotenství, to znamená do ukončeného 27. týdne, kdy může způsobit potrat nebo odumření plodu s následným porodem mrtvého plodu nebo vrozenou toxoplazmózu plodu, což zahrnuje celou škálu možných projevů onemocnění:
Vrozená (kongenitální) toxoplazmóza je způsobena přenosem prvoka z krve matky na plod v případě akutní primoinfekce ženy během 1. a 2 trimestru těhotenství.
3. trimestru, tj. po 28. týdnu těhotenství k přenosu na plod nedochází.
Je vhodné provádět serologické testy na toxoplazmózu 1x v průběhu těhotenství. U plodu je diagnostika možná odběrem vody plodové při amniocentéze nebo odběrem fetální krve.
Člověk se nakazí nejčastěji perorálně (vstupní cestou infekce jsou ústa), a to pozřením vysporulovaných oocyst z trusu koček nebo tkáňových cyst z masa infikovaných zvířat.
Nákaza hrozí také při konzumaci syrové nemyté zeleniny a ovoce, syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa hlavně skopového, králičího, vepřového.
Jak lze nákaze toxoplazmózou předejít?
pečlivé omývání ovoce a zeleniny, i z vlastní zahrádky.
3) Maso dostatečně tepelně upravovat (při teplotách vyšších než 70°C).
5) Umývat si ruce po práci na zahradě, po manipulaci se syrovým masem, po kontaktu s kočičími exkrementy.