Pokud dítě první pokusy o krmení z láhve odmítá, je to proto, že mateřské mléko chutná jinak než to „umělé“. Dítě si musí na novou chuť zvyknout a někdy to trvá delší dobu. Důležitá je trpělivost a pohoda. Nesuďte chuť mléka podle sebe, dítě nic jiného než mateřské mléko nezná a musí si zvyknout.
1. Nestřídejte mléka často, držte se jedné značky
Spousta maminek se zalekne, když jejich dítě kojenecké (umělé) mléko odmítne, a ve snaze dostat do dítěte alespoň trochu mléka začnou střídat všechny možné značky. To však může nadělat více škody jako užitku. Časté střídání kojeneckých mlék zatěžuje nezralý trávící systém a může vést k nadýmání, zácpě nebo dlouhodobějšímu průjmu.
Vydržte proto u jedné značky a tu zkoušejte alespoň 6 – 8 krát. Je to stejné, jako když dítě učíte na nové druhy potravin – zeleninu a ovoce. Proto buďte trpělivá, dítě nenuťte, ale nabízejte.
2. Zkontrolujte teplotu i láhev
Jakmile přestáváte kojit, měla byste vědět, že krmení z lahvičky probíhá úplně odlišně, než je sání z bradavky. I proto dítě někdy odmítá umělé mléko. To se nazývá syndrom první lahvičky.
- Zkontrolujte teplotu mléka, které je v láhvi – některé děti mají rády teplotu, která je podobná teplotě mateřského mléka, jiné snáze přijmou mléko o pokojové teplotě nebo studenější.
- Podívejte se také na tvar savičky – protéká mléko moc rychle, nebo naopak pomalu? Pokud ano, pak savičku vyměňte za jinou.
3. Správné načasování
Důvodem odmítání kojeneckého mléka z láhve může být i špatné načasování. Vyberte si dobu, kdy dítě nemá moc velký hlad, ale není ani přeplněné nebo je krátce po jídle. Dítě by nemělo být unavené ani nevrlé. Když to nejde, raději zkoušení nechte a zkuste to jindy. Není nic horšího, než dítě nutit k jídlu, když nechce.