Pokud nemůžete z jakéhokoli důvodu kojit a váš lékař vám doporučil krmit miminko kojeneckým mlékem, je třeba si pořídit dostatek vybavení ke krmení kojeneckým mlékem. Výběrem lahvičky to všechno jenom začíná. Co dalšího je ještě potřeba připravit?
- Kojeneckých lahví musíte mít dostatek . Většina dětí se zpočátku krmí šestkrát denně, zkontrolujte si tedy, zda máte po ruce dostatek lahviček v závislosti na tom, jak často budete lahvičky sterilizovat.
- Zakupte také dostatek saviček ke kojenecké láhvi.
- Kartáček na čištění kojeneckých lahví
- Vybavení pro sterilizaci kojeneckých lahví a dudlíků – sterilizátor nebo hrnec a místo pro uchování vysterilizovaných potřeb, vyvařenou a vyžehlenou utěrku.
- Vybrané kojenecké mléko v prášku
Další výbava, která usnadní život
Při krmení z kojenecké lahve určitě oceníte také:
- Rychlovarnou konvici
- Zásobu bryndáčků
- Ohřívačku kojenecké stravy. Nedoporučujeme ohřívání v mikrovlnné troubě kvůli riziku nerovnoměrného ohřevu. Nezapomeňte ale, že připravené mléko je třeba zkonzumovat do 2 hodin od přípravy.
Kojenecká lahve: vyberte tu nejlepší!
Lahvičky jsou k dostání v různých velikostech - nejčastěji:
- Menší, objem cca 125 ml – ideální pro novorozence a malá miminka
- Střední, objem cca 250 ml – vhodnější pro starší děti
- Velké, objem cca 330 ml - vhodnější pro batolata
Zvolit si můžete z různých materiálů – tradiční skleněné či plastové a tvarů – se širším či užším hrdlem. Výhodou kojeneckých lahví s širokým hrdlem je snazší plnění sušeným mlékem a snazší mytí. Pro správnou sterilaci jsou vhodnější lahve skleněné a plastové bez barevných obrázků.
Při výběru vhodné lahvičky se tedy řiďte potřebami nejen svými, ale i svého dítěte. Kojenecké lahve se zúženým hrdlem mohou být pak jednodušší na uchopení malou rukou, a miminko se tak může začít učit pít z lahve zcela bez pomoci.
„Antikolikové“ kojenecké lahve
Někteří výrobci kojeneckých lahví nabízejí speciální modely lahviček či saviček s mechanismem, jež zabraňuje v polykání přebytečného množství vzduchu – což může vést u kojenců k neklidu, potřebě říhat či plynatosti.
Pozorujete-li u miminka po krmení známky neklidu či zvýšenou plynatost, zkuste vyměnit svou stávající lahvičku za kojeneckou láhev s ventilkem proti kolice – právě tato změna mu může citelně ulevit.
Sterilizuji, sterilizuješ, sterilizujeme
Imunita není po narození plně vyvinutá, a proto jsou miminka velmi citlivá na mikrobiální nákazu – a pro novorozence to platí dvojnásobně. Důležitým okamžikem v péči o zdraví kojence je tedy důsledná sterilizace všech potřeb pro krmení z kojenecké lahve, kterou se ničí škodlivé bakterie.
Postup sterilizace lahvičky a savičky
- Po každém použití opláchněte všechny potřeby horkou vodou
- Lahvičku pečlivě vymyjeme pomocí kartáče a opláchneme
- Zkontrolujeme savičku – otvor, těsnění na láhev
- Sterilizujeme varem (3-5 minut), nebo párou ve sterilizátoru
- Vysterilizované nádobí necháme oschnout a uchováváme na čisté podložce přikryté vyvařenou a vyžehlenou utěrkou
- Před dalším krmením si omyjeme ruce, vysterilizované savičky se snažíme při nasazování nedotýkat
Dudlíky (savičky) přizpůsobte dítěti
Existuje celá řada nejrůznějších tvarů, materiálů a velikostí výběr by se měl odvíjet od typu používaného mléka a od preferencí miminka. Pro novorozence jsou nejvhodnější dudlíky s pomalým průtokem u starších dětí, které si již na krmení z lahvičky zvykly, lze zvolit dudlík s rychlejším průtokem.
Jestliže se miminko během krmení z kojenecké lahve zalyká nebo vykašlává mléko, průtok použitého dudlíku je příliš rychlý jestliže naopak během krmení s lahvičkou zápasí a má potíže s rovnoměrným sáním mléka, znamená to, že průtok dudlíku je příliš pomalý. Tekutina by neměla z lahvičky při otočení téci, ale jen pomalu odkapávat, aby byl uspokojen sací reflex dítěte. Určitě je na místě si uvědomit, že dudlíky nejsou věčné a jejich vlastnosti se mohou s časem zhoršovat. Pravidelně se proto ujišťujte, zda zvolený dudlík v maximální možné míře odpovídá potřebám vašeho dítěte, jeho růstu a rozvoji.