Předcházejte situacím, kdy malé dítě:
- kousá elektrické šňůry,
- dává různé předměty do elektrické zástrčky,
- má přímý kontakt s dráty elektrického vedení,
- může udeřit blesk,
- má možnost polknutí baterie z mobilu či jiného elektrického spotřebiče.
Zabezpečujte, vysvětlujte...
- Malým dětem musíme zabránit v kontaktu s elektrickými kabely či zásuvkami - zde poslouží bezpečenostní kryty, apod.
- Pozor také na nebezpečí malých baterií, které si malé dítě často dá do pusy a polyká. Schovejte je na bezpečné místo, kam se dítě nedostane, taktéž i přístroje, které je obsahují.
- Větším dětem vysvětlete závažnost nebezpečí úrazu z drátů vedení vysokého napětí - nikdy na něj nesmí lézt!
- Před úderem blesku se nemáme schovávat pod vysoký strom, na holém kopci, apod.
Vliv zásahu proudem může být lehký, ale také fatální. Závažnost závisí na 2 faktorech:
- Vlastnosti proudu – „nízkovoltážní“ (méně než 1 000 voltů) a „vysokovoltážní“ (více než 1000 voltů). K celkovému postižení dochází především při úrazu „vysokovoltážním“ elektrickým proudem. I malé popálení kůže či sliznic, které je způsobeno elektrickým proudem, je často více závažné proto, že dochází k postižení daných tkání do větších hloubek, nezávisle na velikosti popálené plochy.
- Místo a rozsah postižených tkání, orgánů. Úraz elektrickým proudem může způsobovat buď pouze místní postižení, které má charakter popálení kontaktní kůže či sliznice nebo může vyvolat celkovou reakci. Ta vede k postižení srdeční aktivity nebo zástavě dechu či ztrátě vědomí.
První pomoc při zasažení elektrickým proudem
Jestliže nedošlo k přerušení elektrického proudu, vypněte jistič nebo hlavní vypínač.
Následně:
- Pokud je dítě při vědomí a má na ruce, ústech či jinde popálení kůže, měli bychom samozřejmě vyhledat lékaře k posouzení léčby a dalšího ošetření spáleného místa.
- Pokud dítě ztratí vědomí nebo nedýchá, měli bychom zjistit, zda má zachovanou srdeční činnost a podle toho zahájit resuscitaci. V těchto všech případech se může jednat o systémové postižení organizmu, s poruchami srdeční činnosti, což vždy vyžaduje bezprostřední lékařské ošetření.
- Pokud zjistíme, že dítě polklo baterii, musíme rovněž vyhledat lékařskou pomoc pro nebezpečí poleptání sliznic trávicího traktu a dalších komplikací.