První pomoc při bodnutí
- místo prohlédněte
- okamžitě odstraňte žihadlo
- místo bodnutí omyjte
- místo začněte chladit (obklad, led)
- při větší reakci je vhodné podat lék (antihistaminikum, například Zyrtec nebo Claritin, Fenistil, případně místně Fenistil gel - vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci)
Kdy navštívit lékaře?
Při bodnutí do obličeje , zejména do krku či do úst, vždy navštivte lékaře! V případě nečekaně silné reakce, zmatenosti nebo dechových obtíží rovněž okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Jak odstranit žihadlo?
Včelí žihadlo má na konci váček s jedem. Při odstraňování tento váček nesmíte zmáčknout , protože by se do těla dostalo více jedu. K odstranění žihadla proto použijte pinzetu nebo žihadlo „ seškrábněte “. Včelí žihadlo je třeba vyjmout co nejrychleji. I po vpichu pracuje jako živý orgán, a „zavrtává se“ hlouběji do pokožky. Neustále uvolňuje jed do těla.
U vosy a sršně toto nebezpečí nehrozí, protože žihadlo zůstane v kůži jen výjiměčně a žádný váček s jedem neobsahuje, proto je možné použít k odstranění žihadla i prsty.
Normální reakce
Za normální reakci je považována bolestivost v místě vpichu , svědění , zarudnutí a otok chvíli po bodnutí, s ústupem po několika hodinách. Riziko toxické reakce je při mnohočetném bodnutí u dětí asi při 50 bodnutích, u dospělých 100 – 500 bodnutí. Včelí jed v této dávce může způsobit až rozpad červených krvinek s následným selháním ledvin.
Alergická reakce
Alergická reakce se může projevit pouze jako výraznější otok, který trvá déle než 24 hodin nebo jako celková reakce: kopřivka, celkový otok, svědění, úzkost, bolesti břicha, průjem, zvracení, závrať.
Mezi těžké projevy alergické reakce patří dechové a polykací obtíže, zmatenost, nebo anafylaktický šok , což je kritický stav, při kterém dochází k poklesu tlaku a poruchám vědomí.
Něco málo o jedu...
Jed blanokřídlého hmyzu obsahuje řadu látek, které působí přímo (vyvolají toxickou reakci) nebo až po dalším bodnutí (navozují přecitlivělost – alergii).
Jedy včely, vosy a sršně se liší, proto ne vždy platí, že pokud je člověk alergický na včelí bodnutí, bude se alergická reakce opakovat i při bodnutí vosou či sršní. Tzv. zkřížená reaktivita (možnost alergické reakce) je výrazná mezi vosou a sršení, je však nepatrná mezi těmito druhy a včelou.
Bodnutí včelou lze nejčastěji čekat v časném létě .
Bodnutí vosou nebo sršní lze nejčastěji čekat v pozdním létě a na podzim
Velmi důležitá je prevence bodnutí
- vhodné oblečení (ne pestré barvy)
- opatrnost při jídle a pití sladkých nápojů venku
- vyhýbat se spadanému ovoci a odpadkům
- nechodit naboso v kvetoucí trávě
Každá velká reakce je důvodem k následnému alergologickému vyšetření a doporučení dalšího postupu. Jedinci s již známou alergií by měli být vybaveni pohotovostním balíčkem.