Jak předejít vzniku strií?
Než se pustíme do praktických rad, pojďme se smířit s nespravedlností přírody a genetiky. Největší předpoklad úspěchu v boji proti striím totiž nehraje sofistikovaný výběr hydratačního krému, ale dědičné předpoklady. Vybavíte si, jak vypadají partie namáhané těhotenstvím na těle vaší maminky? Pak víte, co zhruba očekávat i u sebe.
Neznamená to ovšem, že nad péčí o sebe zlomíte hůl. Máme pro vás několik doporučení, kterými lze nepříznivé vyhlídky alespoň zmírnit.
Denně se mažte
Podle klinických dermatologů lze tvorbu strií k snížit pravidelným, opakovaným promazáváním. Začněte nejpozději na začátku druhého trimestru, kdy se začíná bříško rychle zvětšovat. Jemnou masáží citlivých partií vtírejte mastné krémy do pokožky. Zpočátku stačí 1x denně, s přibývajícím těhotenstvím pak můžete masírovat i častěji, pokud si najdete prostor.
Čím se mazat?
Vyberte si krém nebo olej bez konzervačních látek a parfémů, abyste snížila riziko podráždění kůže a alergické reakce. Silná vůně navíc může zakrývat i nekvalitní složky použité při výrobě. Doporučuje se mazat mastnými krémy, oleji či másly, nejlépe s obsahem kyseliny hyaluronové.
Přípravky by měly obsahovat zvláčňující a hydratující složky, nenasycené mastné kyseliny a vitamíny. Další oblíbenou ingrediencí je také bambucké máslo, což je tuk ze semen máslovníku afrického, nebo řada za studena lisovaných olejů. Všechny tyto kosmetické přípravky jsou běžně k dostání v lékárnách či drogeriích.
Masírujte kůži kartáčem nasucho
Standardně si krémy do pokožky vtíráme jen rukou, ale v zápase proti striím oceníte i pomocníka v podobě kartáče (nebo podobné masážní pomůcky). Suché kartáčování nakopává lymfatický systém a odstraňuje z pokožky toxiny. Při něm nepotřebujete vodu nebo krémy, stačí na suché pokožce provádět krouživé pohyby odspodu k horní části těla, ideálně dvakrát nebo třikrát týdně. Pak skočte do sprchy, ať ze sebe odumřelou kůži smyjete. Po té aplikujte oleje nebo krémy z předchozího bodu.
Vsaďte na pitný režim a bohatý jídelníček
Dostatečný přísun vody je klíčový pro udržení hydratace kůže. Pití dostatečného množství vody pomáhá udržet kůži elastickou a snižuje riziko vzniku strií. Doporučuje se pít alespoň osm sklenic (1,5 až 2 litry) vody denně. Nejvhodnější je neochucená neperlivá voda (perlivá je kvůli nasycení oxidem mírně kyselá, což vám v období nevolností může přitížit).
Kromě pitného režimu také dbejte na kvalitní stravu, ta prospěje i miminku. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny C a E, zinek a kolagen. Tyto živiny podporují regeneraci kůže a zlepšují její pružnost.
Střídejte teplou a studenou sprchu
Překvapivě jednoduchým a efektivním způsobem, jak předejít striím, je střídání teploty vody ve sprše. Změny teplot rozproudí krevní oběh a zvýší elasticitu kůže. Navíc má blahodárný účinek na imunitu, kterou si v těhotenství tolik hýčkáme. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou opakuje několikrát během jednoho koupání. Další alternativou je také návštěva sauny (pozor si dejte jen v prvním trimestru, kdy ji odborníci hodnotí jako příliš rizikovou).
… a zbytečně se netrapte!
Ta nejdůležitější – i když nejobtížněji aplikovatelná – rada. Pokud se u vás strie navzdory vaší snaze a péči objeví, zkuste tomu nevěnovat příliš negativní pozornosti. Nová mateřská role si vybírá svou daň. Každou maminku její tělesné nebo psychické proměny během těhotenství na chvíli rozesmutní. Vaše kamarádka má možná báječné břicho bez jediné strie, ale třeba se trápí kvůli ztrátě libida nebo diastázi. Podívejte se na strie jako na mapu vzpomínek na devět měsíců, kdy ve vás rostla láska vašeho života. Její úsměv ještě neznáte, ale brzo vám vynahradí všechny estetické nedokonalosti světa.