Svátky plánujte podle režimu nejmladšího
Když přijde na průběh Štědrého dne, každá rodina má svoje zajeté tradice, na které se nesahá. Oprava: nesahalo. Teď hoďte za hlavu zvyklosti a harmonogram Štědrého dne (i následujících svátků) přizpůsobte dítěti. Zkuste vychytat čas rozbalování nadílky tak, aby vaše zlatíčko mělo ještě dost energie. Den plný barevných světýlek, nevšední atmosféry a lákavého cukroví bude pro jeho smysly skutečný záhul.
Nebraňte se proto dřívější večeři, ať dárky rozbalujete v nejbdělejším okně malého natěšence a vyhnete se jeho přetažení. Pokud vás obávaný výbuch emocí nemine, nic si z toho nedělejte. Jen myslete i na svoje síly, ať jste pro syna nebo dceru oporou a přístavem bezpečí, jak je zvyklé.
Následující dny patří obvykle návštěvám. Zkuste je naředit i volnými dny, ať těch přejezdů a cizích tváří (i chovajících rukou) není zbytečně moc. Vidíte, že vaše děťátko toho začíná mít u pratety moc? Nestyďte se ho s omluvou vzít na samotku do ložnice a dopřát si chvilku pro sebe, třeba u čtené pohádky. Je jasné, že na děti se celá rodina těší nejvíc, ale jejich komfort a výdrž jsou v takové situaci na prvním místě.
Nápady na vánoční dárky pro batolata
Možná zastáváte názor, že největší úspěch u vašich drobečků stejně sklidí balící papír (a máte úplnou pravdu), a zabalíte dětem jen pár dárků, o kterých máte dopředu jasno. Přesto se inspirace hodí – pro babičky a dědečky, strýčky a tetičky, nezlomitelné přátele, co si tak rádi hrajou na Ježíška. Co jim našeptat?
- Kurzy cvičení nebo plavání, dětské divadlo, dílničky… zážitek! Dospělí si společné zážitky věnují běžně. U dětí máme pocit, že to kvůli nedostatku jejich abstraktního myšlení nemůže fungovat. A to je škoda, protože tak mohou dostat to, co opravdu potřebují! Přitom batole může u stromečku třímat vstupenku a těšit se na zážitek v budoucnu.
- Senzorické hračky. Stimulují vícero smyslů najednou a pomáhají dětem objevovat různé textury, tvary, barvy a zvuky. Podporují zvědavost a kreativitu. Stohovací věže, barevná rýže, úchopové míčky… Ježíšek nemůže sáhnout vedle.
- Mluvící tužka Albi (a knížky k ní). Nic nenahradí společné čtení s rodiči, to se ví. Ale co když po namáhavém dni už pletete páté přes deváté a pohádka na dobrou noc nejvíc uspává vás? Série knih Kouzelné čtení stojí na jednoduchém nápadu: tužka při přidržením nad konkrétním obrázkem přehraje zvukovou stopu s ním spjatou. Děti interaktivní zábavu milují a nabídka knih k tužce je skutečně široká, od pohádkových po edukativní. Nechybí ani knížky Vánoční koledy, Adventní kalendář nebo Betlém. Navíc knížky namlouvají divadelní herci i logopedi!
Co může batole na Vánoce jíst?
Kojenec se i pod stromečkem spokojí jen s prsem nebo lahví. Batole už je o poznání náročnější strávník, který nevynechá jedinou příležitost, aby svět ochutnal všemi smysly. A pokud může být jeho talíř co nejpodobnější tomu, co mají před sebou dospěláci, je na vrcholu blaha!
Jak upravit štědrovečerní menu, aby se hodila i pro prcky?
- Rybu nesmažte, zkuste ji jen podusit nebo opéct. Na trojobal je ještě čas. I žaludek dospělých uvítá tohle odlehčení. Nezapomeňte drobečkovi pomoct s kostmi.
- U bramborového salátu nahraďte tučnou majonézu jogurtem. Přeskočte uzeninu a hořčici. Při solení a pepření si hlídejte ruku.
- S kořením buďte opatrní i u rybí polévky. Aby si ji drobečkové snáze oblíbili, připravte k ní u nesmažené krutonky.
- Hlídejte množství cukroví, co děti (často bleskově a nepozorovaně) tláskají. Nic nezkazíte lineckým nebo vánočkou. Pozor na “sugar hype” a rozparáděné ratolesti, co nechtějí spát ani po Popelce.
TIP: K Vánocům patří také ovoce! Ideální příležitost, jak společně objevit (v symbolickém množství) chuť ananasu nebo manga. Navíc tak nenápadně zkrotíte i množství rafinovaného cukru, které si malí uličníci strčí do volátka.
Šťastné a bezpečné
Elektrické zásuvky, ostré hrany, drahé dekorativní předměty. Rodič batolete je ve střehu nonstop. Na Vánoce se výčet nástrah v domácnosti ještě rozšiřuje. Na co si dát pozor?
- Dobře upevněte vánoční stromek. Pokud nevěříte samotnému stojánku, klidně natáhněte přídavný vlasec k nejbližší zdi, který zbrzdí případný pád. Nebo zkuste stromek v květináči.
- V krabicích nechte drobné dekorace (co se vejdou do pusinky a dýchacích cest) a křehké ozdoby (které nevydrží tlak zvědavých ručiček). Doma si to pohlídáte snadno, větší postřeh mějte na návštěvách, kde podobná opatření nejsou zaběhnutou celoroční rutinou.
- Svíčky z vosku umístěte mimo dosah dětí, jejich mihotavá světýlka jsou tak lákavá. Pozor si dejte i na kabely od elektrických světýlek.
A kdyby jakýkoliv bod programu nedopadl podle vašich představ, nezoufejte! Vaše děti nejsou tak přísnými kritiky jako vy.. Navíc má vaše rodina před sebou ještě desítky “opravných pokusů”!