Co se děje uvnitř vašeho těla?
Potřeby vápníku se v těhotenství zvyšují o 50 %. Tato živina je důležitá pro správnou stavbu kostí a zubů vašeho dítěte a vápník je také nezbytný pro vaše svalstvo, oběhovou a nervovou soustavu. Měla byste ho přijímat ve stravě skrze mléčné výrobky, ale najdete ho i v jiných potravinách, například v zelenině, tofu nebo semíncích či oříšcích. Pokud vaše strava neobsahuje dostatek vápníku, bude se ho vaše tělo snažit získat z kostí, což má za následek zeslabení či řídnutí kostí (též se můžete setkat s pojmem deminerilaze). Proto by vaše strava měla obsahovat 1 500 mg vápníku denně.
Nejlepší zdroje vápníku
- Mléko, sýry, jogurty (nízkotučné varianty jsou méně kalorické, ale obsahují stejné množství vápníku jako ty plnotučné)
- Tvaroh a smetanové sýry
- Obiloviny
- Zelená listová zelenina, jako například brokolice, špenát, řeřicha či kapusta
- Ryby, jako jsou sardinky, úhoři nebo makrely
- Sója a sójové výrobky
- Ovoce, jako mandarinky, pomeranče, jablka
- Mák, loupané mandle a lískové oříšky
- Významné množství vápníku obsahuje i minerální voda.
Vývoj vašeho dítěte ve 23. týdnu těhotenství
Vaše dítě je nyní asi 29 cm dlouhé a váží kolem 500 gramů. Jeho kůže je silnější a začínají pracovat potní žlázy. V těle miminka se začíná hromadit tuk, ale i nadále má jeho pokožka pomačkaný vzhled. Trénuje si dýchání a polyká plodovou vodu. Má dobře vyvinuté svaly na rukou, kterými se snaží uchopit pupeční šňůru. Jak vaše dítě sílí, mnohem intenzivněji cítíte jeho kopání. Občas můžete i ucítit, jak škytá.
Jak můžete děťátku pomoci ke zdraví
Živiny, které dítě dostává v průběhu těhotenství a v jeho prvních třech letech života, významně ovlivňují to, jak budou jeho buňky naprogramovány pro budoucí život. Tyto znalosti tvoří základy nutričního programování v raném věku, které říká, že 80 % zdraví dítěte v dospělosti můžeme ovlivnit už nyní správnou výživou.